24 Temmuz 2014 Perşembe

Huzurlu Bir Cennet: Göcek

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı bir cennet köşesi Göcek. Geçen hafta ruhumu dinlendirdiğim, yeşilinde gezindiğim, mavisinde kulaç attığım bir cennet... Kuş seslerine cırcır böceklerinin sesi karışan, doğanın eşsiz orkestrasıyla kulaklarıma bayram ettiren bir cennet... Birazcık mavisinden, birazcık yeşilinden, birazcık da fuşyasından getirdim size:-)


Göcek'in manzarası, sokakları, evleri, yolları çok güzel. Özellikle sabah saatlerinde bu yollarda bol bol yürüyüş yaptım. 

 Kaldığımız villanın havuzu vardı ama ben havuz keyfini hep geceye bırakıp, kendimi bolca denizin tuzlu sularına bıraktım. Evet, biraz fazla tuzlu suyu ama beni hiç rahatsız etmedi... Bu fotoğraflarda Göcek'in Katrancı Koyu ve İnlice Koyu'nu görüyorsunuz...
 Ve en çok İz Tuzu Plajı'nı beğendim. İz Tuzu, Dalyan beldesine bağlı eşsiz bir plaj. Tam 4,5 km uzunluğunda tertemiz ve sakin bir plaj, harika bir deniz, süper bir manzara. Plajın bir tarafı deniz, diğer tarafı tatlı su. Plajı baştan başa yürüdüm, müthiş keyifliydi. Bir caretta caretta görsem, her şey eksiksiz olacaktı ama ne yazık ki göremedim. Bir dahaki sefere inşallah:-)


İz Tuzu Plajı, tatlı su kısmı...
İz Tuzu Plajı, tatlı su kısmı...
Son güne bir de Bodrum gezintisi ekledik:-)Bu da tatil şımarığı ben:-)

Böylece bitti bir tatil de:-) Darısı, henüz tatil yapamamış olanlara...

9 Temmuz 2014 Çarşamba

Efsanelerin Tadı Bir Başka...

Seviyorum efsaneleri... Anlatım dilini seviyorum... Mucizelerini seviyorum... Kahramanlıklarını seviyorum... İnsani yanlarını seviyorum...

Yaşar Kemal'in Üç Anadolu Efsanesi de yüreğime dokundu, çok sevdim. Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik efsaneleri var kitapta. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkmış kitap, D&R'da görünce, dayanamadım aldım hemen, iyi ki de almışım. Bir solukta okudum!:-)

Alageyik efsanesinin filmini de hatırlarsınız, Cüneyt Arkın (Halil) ve Mine Mutlu (Zeynep) başrollerdeydi.
Hatırlıyorum şimdi, yıllar önce filmini izlerken de aynı duyguları hissetmiştim: Alageyik avlama tutkusu aklını başından alan Halil'e karşı büyük bir öfke...

Ama köylünün Zeynep'e ve Halil'e sahip çıkışı, Karaca Ali'ye karşı duruşu insana umut veriyor, içini ısıtıyor...

Her üç efsaneyi de okurken fark ettim ki, kahramanları kahraman yapan şey, tutkuları aslında.

Beğensek de beğenmesek de, tutkularının peşinden gözü kara gidişleri etkiliyor bizleri.


YALNIZ SENİ ARIYORUM
Şimdi, Orhan Veli'nin "Yalnız Seni Arıyorum" adlı kitabını okuyorum. Bu bir derleme kitap. Orhan Veli'nin 36 yıllık ömrünün tek sevdası Nahit Hanım'a yazdığı mektuplar var kitapta.

Orhan Veli şiirlerine aşık biri olarak, onun iç dünyasına böylesi bir yolculuk itiraf ediyorum; tuhaf bir rahatsızlık duygusu veriyor. Sanki eşyalarını gizlice karıştırıyormuşum gibi, hayatını röntgenliyormuşum gibi garip bir duygu... O uçarı şairin, sevdanın karşısında nasıl çaresizleştiğini görmek, insani yanlarına dokunmak hüzünlü bir tebessüm yerleştiriyor içime... 64 yıl çekmecelerde gizlenen bu yasak ve gizli aşkın mektupları, Yapı Kredi Yayınları'nın çabasıyla okurla buluşmuş. Orhan Veli veya Nahit Hanım ister miydi bu mektupların gün yüzüne çıkmasını bilinmez ama okur açısından bakınca, bence güzel bir çalışma olmuş.

3 Temmuz 2014 Perşembe

Kış Uykusu Mutlaka İzlenmeli

İtiraf ediyorum, Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerini pek sevmem. Ama Kış Uykusu, ezberimi bozdu. Filmi gerçekten çok beğendim. Kış Uykusu'nu beraber izlediğimiz arkadaşımla saatlerce filmdeki karakterlerden bahsettik. Derin izler bırakan, hepimizden özellikler taşıyan karakterler. Nuri Bilge Ceylan, derin yalnızlığımıza ve çaresizliklerimize ayna tutmuş sadece ve bunu gerçekten çok iyi yapmış... Haluk Bilginer, Demet Akbağ, çok beğendiğim genç oyuncu Melisa Sözen ve Nejat İşler de rollerini o kadar iyi giyinmişler ki, keyif ve hayranlıkla izledim... Ha bir de, iç mekan dekorlarına bayıldım, çok çok güzel olmuş.

Henüz izlemeyenleri etkilememek adına filmde en çok nelerden etkilendiğimi yazmayacağım. Ama benim gibi, Nuri Bilge Ceylan filmlerine mesafeli iseniz, bunu kırın ve filmi mutlaka izleyin derim. Pişman olmayacağınızdan eminim...


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...